Category Archive Obezite

Samsung Galaxy S10 5G

Windows 10 Mobile Yayınlandı!

Microsoft, birbirinden bağımsız yazılan işletim sistemini (pc, tablet ve cep telefonu) birleştirip evrensel uygulama niteliğinde tek bir bütünleşik sisteme dönüştürme çalışmalarını yürütüyor, Windows 10 sistemi ile bu köklü değişikliklere giderek büyük ölçüde bu altyapıyı hazırladı. Özellikle mobil dünyada artan rekabet yine Google’ın açıkladığı “mobil sorgulama sayısı pc sorgulamasını geçti” sözleri mobilin geleceğini gözler önüne serdi.

Mart 2020 tarihi Windows 10 mobile için çok verimli bir ay olarak ortaya çıktı, çok sık geliştirme ve market üzerinde yoğun uygulama yayınları yer aldı. Ayrıca Windows Insider (Önizleme) programına katılım sağlayarak, mobile yapısının ilk çıkışı ile birlikte test ve raporlama ile insider programının gelişimine katkıda bulunmaya çalıştım. Şu andaki son versiyon Windows 10 Mobile 10586.164 yapısını da test etme imkanım oldu, muazzam gelişim göstermiş bu yapı ile Windows Phone 11 stabilitesi ve hızını yakalanmış durumda.

Mart 2020’de bu kadar stabil sistem geldiğinden dolayı bu ay bir süpriz gerçekleşerek sistemin verilmesini bekliyoruz, kasım ve aralık aylarında verilmesi beklenen sistem çıkan pürüzlerle sürekli ertelenmişti fakat sistem çalışmasında büyük ölçüde istikrar yakalanmış ve final sürümün yayınlanmasına artık an meselesi gözüyle bakılır hale gelmiştir. Zaten şu an alınan üst segment cihazlar ile birlikte Windows 10 Mobile yüklü sistem olarak gelmekte ve ilk düzeltme updatesi de yayınlanmış durumdadır.

Protez saç ekimi

Protez saç ekimi nasıl yapılır?

Günümüzde pek çok farklı teknikle uygulanan Protez Saç Ekimi, kişinin saç kaybına yönelik yapılan bir çalışma olup, yanlış teknik kullanıldığında sergilediği yapay bir görsellik ile estetik görünümü daha kötü şekilde etkilemektedir. Bugün birçok güzel salonunda yapılan bu uygulama, Uzakdoğu ülkelerinden temin edilen protezler ile ucuza imal edilmekte ama kişilerin verim almaması sağlanmaktadır. Bu ülkelerde Protez Saç Ekimi için kullanılan saç tipi hep aynıdır ve seri üretimle meydana getirildiği için kişiye uygunluk sağlamamaktadır. Yapılan Protez Saç çalışması kesinlikle kişiye özel olmalı ve kişinin saç yapısına uygunluk gösteren kalıpta %100 insan saçından üretilmiş olması gereklidir. Piyasada gördüğünüz protez saçların çoğu Çinlilerin saçlarından olup, arasına farklı materyallerde eklenmiştir. Ancak Uzakdoğu ülkelerinde yaşayan kişilerin saç telleri dünya standardına göre daha kalın ve koyu renk kapsadığı için ülkemizdeki saç kaybına uğrayan bireylere uygunluğu söz konusu bile değildir.

Ülkemizde uzman hekimler denetiminde Protez Saç Ekimi üretimini yapan profesyonel firmalar olup, bu firmaların ürettiği protezler ile hekimlerimiz gerçek saçtan ayırt edilmesinin oldukça zor olduğu başarılı çalışmalara imza attığını bilmelisiniz. Bu nedenle Protez Saç veya saç ekimi gibi operasyonlarınızda uzman sağlık kuruluşlarını tercih etmeniz gerek görsellik gerekse sağlığınız bakımından oldukça önem teşkil etmektedir. Eğer saçlarınız tamamen dökülmemiş ve verici alanınız yani ense kökü bölgenizde yerli düzeyde saçlarınız varsa hekimlerin sizlere kalıcı yöntem olan saç ekimini önereceğini bilmelisiniz. Bu sayede saç kaybınız geri kazandırılacak ve eski saçlı halinize geri dönebileceksiniz. Ancak kalıcı geri dönüşümsüz bir işlem istemiyor ya da tamamen saç kaybına uğramışsanız, sizler için bugün su geçirgen alt yapıyla üretilen Protez Saç Ekimi uygulaması oldukça ideal bir seçim olacaktır.

Alt yapısı tamamen deriyle üretildiği gibi su ve hava geçirme özelliğiyle üretilen Protez Saç uygulamaları mevcuttur. Ancak sizler su ile hava geçirgenliğini sağlayan yöntemi kullanmanız saç deriniz açısından oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra tercih edeceğiniz Protez Saç Ekimi ile bağlantılı şekilde 1 yıldan 4 yıla kadar sorunsuz kullanım yapabilirsiniz. Ayrıca saç teknisyenleri tarafından sizlere önerilen aralıkta protez bakımını yaptırdığınızda bu kullanım süresi daha da uzayabilmektedir. Sağlığınızı yakından ilgilendiren uygulamalarda yapmanız gereken en ucuza ihtiyacınızı gidermek değil sağlığınıza uygun şekilde bu uygulamayı yaptırmak olmalıdır. Protezin kişinin başına yapıştırılmasında kullanılan solüsyon ciddi boyutta önem taşımaktadır. Kalitesi düşük bir yapıştırıcı kişiye çeşitli deri hastalığı olarak geri döneceğini bilmelidir. Bu nedenle saç kaybınızın oranı doğrultusunda düzgün ölçü alınmasından kaliteli işçiliğe varana dek her hususun önem taşıdığı Protez Saç Ekimi işleminde alanında uzman hekimlerden yardım almanız, hem size doğal bir estetik görüntü sağlayacak hem de sağlığınızı en ufak şekilde tehdit edecek bir unsur barındırmayacaktır.

Çemen faydalı mı zararlı mı?

Çemen faydalı mı zararlı mı?

Çemen, ülkemizin çok sevilen işlenmiş et türü pastırmayla özdeşleşmiş gibi görünse de, pastırma dışında kullanım alanı çok geniş olan, sevilen bir bitkidir. Kokusunu sevenlerin olduğu gibi sevmeyenler de vardır. Çemen, gıdaların ömrünü uzatmakta, tat katmakta kullanılır. Kahvaltılık sos olarak da kullanılan çemen, işlenmeden de oldukça faydalıdır. Sadece gıda olarak değil, birçok farklı alanda çemen içeren ürünler kullanıyoruz. Bu da çemenin faydalarının ne kadar fazla olduğunu gösteriyor. Çemen sosu aslında baş maddesi çemen otu olan bir baharatlar karışımıdır, genel olarak bilinen çemen, yapımında farklılık gösterebilir, içine farklı baharatlar karıştırılabilir. En çok Kayseri, Yozgat ve Tokat’ta kullanılsa da sevenleri çemeni her yerde bulabilir. Çok sayıda farklı yabani tür olarak yetişen çemen otu, hala araştırılmakta, geliştirilmekte ve kullanımı da gittikçe artmaktadır.

Çemenin Faydaları

Alternatif tıpta oldukça yoğun kullanılan bir bitkidir. İçerdiği A, B, C vitaminleri, kalsiyum, demir ve birçok mineral faydasını gözler önüne sermektedir.  

Çemenin Faydaları

Çemen, sindirimi kolaylaştırır. İçeriği mideyi uyarır ve hızlanmasını sağlar. İştah açıcı olarak etkin bir görev üstlenir, çemen tohumunda bulunan saponin bileşikleri iştah açar. Çemen, ayrıca boğazı yumuşatır ve boğaz ağrısına iyi gelir. Balgam ve öksürük söker, üst solunum yollarına yardımcı olur.

Çemen, kanser tedavisinde yardımcıdır. Aynı zamanda kanser olma riskini azaltır. İçerdiği enzimler, hücre yenilemesinde etkilidir. Bu da insanı kanserden korur. Yine de kullanımından önce doktor tavsiyesinin mutlaka alınması ve uzman kontrolünde tüketilmesi gerekir.

Sindirim sisteminde oluşması muhtemel iltihapları ve yaraları engeller. Aynı şekilde cilt yüzeyinde kullanıldığında da yara ve iltihapları iyileştirici görevi vardır. Çemeni balmumuyla karıştırıp elde edilen merhem yüzey yaralarında çabuk iyileşmeyi sağlar. Ellerde oluşan çatlaklara karşı krem görevi görür. Çemen otu, lapa hale getirilerek şişliklere sarılabilir, bu şişliklerin yumuşamasını ve inmesini sağlayacaktır.

Çemen üzerinde araştırmalar sürmektedir ancak yaygın şekilde ateşi düşürdüğüne, ishali kestiğine, emziren annelerde sütü arttırdığına, kan şekerini ve kolesterolü düşürdüğüne inanılır.

Çemen yağı, bazı tariflerle saç bakımına yardımcı olur. Saçları besler, parlatır, dökülmesine engel olur. Aynı zamanda erkeklerde kelliğe önlem olarak kullanılabilir.

Bamya bitkisinin faydaları

Bamya bitkisinin faydaları

Fiyatı altınla yarışan, faydaları saymakla bitmeyen, kimine göre lezzetli kimine göre tatsız bir sebze bamya. Tadı, lezzeti tartışılırken, kesin olan şey bamyanın faydalarıdır. Dünya üzerinde içeriği bu kadar dolu bir sebze daha bulunmamaktadır. Yetişmek için fazla şey istemeyen, cefakâr bir sebze. Toplanması zor, ancak değeri oldukça büyük. Eskiden Güney Asya ve Batı Afrika’da yetişmekteyken günümüzde dünyanın her yerinde yetişebiliyor. En çok Hindistan’da yetişse de tüm dünya bu sebzenin önemini kavramış bulunuyor. Latincede “Abelmoschus Esculentus” ismini almıştır ve ebegümeci ailesinin üyesidir.

Bamyanın Faydaları

Bamyanın içeriğinde A, E, K vitaminleri, folik asit, prioksidin, riboflavin, tiyamin, niasin, pantotenik asit sayılabilir. Kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, fosfor, selenyum, çinko, manganez, sodyum, potasyum ve çeşitli mineraller bakımından oldukça zengindir. Karoten, cyrptoxanthin, lutein-zeaxanthin ise doğal sağlık koruması sağlar. Bamya tüm bu içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirir, antioksidandır. Sindirim sistemine katkısı çok yüksektir, lifli yapısı bağırsakların hızlanmasını sağlar, kabızlık, ishal, şişme, fazla gaz gibi problemleri çözer.

Bamyanın Faydaları nelerdir?

Kolesterolü düzenler. Göz sağlığı için çok önemlidir, görüşü geliştirir. A vitamini göz ve cilt sağlığı için kritik önem taşımaktadır. Bamya aynı zamanda iyi bir diyet yemeğidir. Kilo vermeye yardımcı olur, düşük kalorisi ve doyuruculuğu bunda etkilidir. Diyabeti önler, şeker seviyesini korur. Bol miktarda içerdiği folik asit gebe kadınlar için kritiktir, bebeğin omurilik ve beyin hastalıklarına sahip doğmaması için gereklidir. İltihapları önler, C vitamini sayesinde astımı durdurur. Kolon kanseri riskini önemli düzeyde düşürür. Vücuttaki atıklara hacim kazandırır ve daha kolay atılmalarını sağlar.

Bamyanın Özellikleri

Sıcak iklim sever, bamya bitkisi 70-80 cm civarı bir boya ulaşır ve bitkinin çekirdekleri olan bamyalar 3-5 cm civarında olur. Daha büyük çeşitleri de vardır. Olgunlaşmadan toplanan bamya sebzesi yemeklerde kullanılır. Yemek dışında tıbbi olarak faydaları da kullanılır, tıbbi bir bitkidir.

Birçok çeşidi bulunur, ülkemizde Balıkesir bamyası, Bornova bamyası, Sultani bamya ve Amasya bamyası gibi çeşitleri tercih edilmektedir. Renk ve lezzetleri birbirine yakın olan çeşitler, boyut farklılığıyla ayrılır. Bu çeşitlerden bazıları kurutmalık, bazıları konservelik ve bazıları yemeklik olarak kullanılır.

Tags,

Cevizde hangi vitaminler var?

Ceviz hangi hastalıklara iyi gelir?

Ceviz, insanlar tarafından yüzlerce yerde kullanılır. Her hali ve parçası ayrı ayrı kullanılan ceviz, doğanın bize sunduğu en güzel besin maddelerinden biridir. Yalnızca besin ve beslenme olarak değil, şifa kaynağı olarak, birçok tıbbi araştırmada kullanılarak, yeşil haliyle, kahverengi haliyle, kabuğuyla insanlık için bir mucizedir. Halkın aklında kalan alternatif tıp öğelerinden biri olan, şekli neye benziyorsa oraya faydalıdır akımını başlatan besin olabilir ceviz. Meyvesinin beyne benzerliği ile cevizin beyne faydalı olması arasındaki doğru orantıyı kuran halk, cevizi birçok yemişten ayrı bir yere koymuştur. Ülkemiz önemli bir ceviz üreticisidir ancak çoğu ihraç edilir, bu da ülkemizde ceviz fiyatlarının yüksek olmasının başlıca sebeplerindendir.

Ceviz nelere iyi gelir?

Cevizin Faydaları

Ceviz, lifli yapısı, içerdiği omega3, omega4, omega6, B ve E vitaminleri, çinko, potasyum, selenyum, manganez, yağ asitleri gibi birbirinden faydalı maddelerle insan sağlığı için oldukça gerekli bir besin maddesidir. Oldukça yağlı olduğu için günlük 3-4 tane yeterli olacaktır, aksi takdirde kilo almak kaçınılmazdır.

Ceviz, beynin en yakın dostlarındandır. Hafızayı güçlendirir. Beyin hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. Başta Alzheimer olmak üzere birçok hastalığı önler.

Ceviz, bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklardan kolayca kaçınmayı sağlar. Açık yaraların iyileşmesi ve kapanmasında süreci hızlandırır. Antioksidandır; soğuk algınlığı, grip gibi kış hastalıklarını yenmede etkin görev üstlenir. Kemik ve diş yapısını güçlendirir, çocukların tüketmesi önerilir. Kemik erimesini durdurur.

Kalp hastalıklarına yakalanma riskine karşı doğal bir önlemdir. Kalp dostudur. Damar tıkanıklığını ve doğuracağı sonuçları engeller. Akciğerde savunma mekanizmasını güçlendirir ve akciğer hastalıklarını vücuttan uzak tutmaya yardımcı olur. Kan oluşumuna yardım eder. Kansızlığa iyi gelir. Dolaşım sistemine yararlıdır. Sinir sistemini güçlendirir.

Cevizin psikolojiye etkisi de oldukça yüksektir. Doğal bir antidepresan görevi görür, depresyona iyi gelir, konsantrasyonu arttırır. Çok stres yapan insanların düzenli ceviz yedikten sonra daha rahat bir yaşama sahip olmasını sağlamıştır. Uyku problemlerini çözer, uykuyu düzene sokar.

Mide ve bağırsaklara rahatlık hissi verir. Sindirim sisteminde oluşabilecek potansiyel sorunlara çözüm olur.

Meme kanseri, prostat kanseri, kalın bağırsak kanseri gibi kanser türlerine yakalanmayı engeller.

Tags,