Yurtdışından Telefon Getirmek Çok Zorlaştı

Yurtdışından telefon getirme vergisi

Yurtdışından Telefon Getirmek Çok Zorlaştı

Yurtdışından telefon getirmek, kendisi ya da bir tanıdığı yurtdışına çıkacak olanların hayallerini süslüyor. Teknolojinin daha ucuz olması ve vergilerin düşük olması ile özellikle döviz kurlarının düşük seyrettiği dönemde telefon getirmek büyük avantaj sağlıyor. Ancak yurtdışından telefon getirme yasası değişikliği ile birlikte bu hayaller suya düşmüş gibi görünüyor. Değiştirilen süreler ve getirilen kısıtlamalar, ilerleyen yıllarda telefon getirmenin azalacağını gösteriyor. Getirilen telefonların İMEİ kayıtlarındaki ücretlerin arttırılmasının ardından yapılan bu düzenlemeler hayal kırıklığı yaratmış gibi görünüyor.

Yurtdışından Telefon Getirmek İçin Ne Gerekiyor?

Yurtdışından telefon getirmek isteyenlere 2 yıllık hak tanınıyordu. Bir telefon getiren kişi 2 yıl geçmedikçe yeni telefon getiremiyordu. Yasa değişikliği ile bu süre 3 yıla çıkarılıyor. Artık “telefonumu yurtdışından alacağım” diyenlerin 1 sene daha fazla beklemesi gerekiyor. Yurtdışından telefon getirme yasası süre ile birlikte daha büyük bir ayrıntıyı da içeriyor. Eskiden telefonu pasaportuna kaydettiren kişi ile kullanılan hattın aynı kişiye ait olması zorunluluğu bulunmuyordu. Dolayısı ile kişiler yurtdışına çıkmasalar bile kendi pasaportlarına telefonları işletebiliyordu ya da tanıdığına pasaportuna kaydedilen telefonu kendi hattı ile kullanabiliyordu.

Yeni düzenlemede pasaport sahibi ile hat sahibinin aynı olması gerekiyor. Dolayısı ile hatır için telefon getirme işlemleri son buluyor. Çünkü başkasına ait attı kullanmanın olumsuz sonuçlarını bilenler yurtdışından telefon getirmek için geri duruyor. Bu düzenlemelerin tek istisnasını ülkemize gelen yabancı kamu görevliler oluşturuyor. Görevliler getirdikleri telefonları başkalarına ait hatlar üzerinden kullanabiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir