Cezayir Cumhurbaşkanı Buteflika İstifa Etti

Abdülaziz Buteflika

Cezayir Cumhurbaşkanı Buteflika İstifa Etti

Cezayir iç savaşının ardından yıldızı parlayan Abdülaziz Buteflika, 1963 yılında Dışişleri Bakanı olarak atandı. Ülkesinde saygın bir konuma ulaşan Buteflika 1999 yılında Cumhurbaşkanı seçildi. Aralıksız olarak Cumhurbaşkanlığını sürdüren ve halkın desteğini arkasını alan Buteflika’nın 2014 yılında felç geçirmesi ile halkın düşüncesi değişti. Öyle ki yönetim kadrosunda görünmemesi Abdülaziz Buteflika öldü mü sorusunu gündeme getirdi. Sağlığının el vermemesine rağmen yönetmeye devam etmesi ve yeniden aday olması Cezayir’de suları taşırdı.

Özellikle gençlerden oluşan büyük gruplar Buteflika’ya karşı birleşti ve görevi bırakması için protestolar başladı. Halkın gözündeki saygın konumunu yavaş yavaş kaybeden Abdülaziz Buteflika ise istifa etmemek için direndi. Cezayirli siyaset uzmanları, Buteflika’nın görevi bırakmamasını, ülkenin kaynaklarından beslenen çıkarcı grupların yönlendirmesine bağlıyordu. Sağlık durumu iyice kötüleşen Buteflika, halkın protestolarına karşı açıklama yapmaktan dahi aciz duruma düştü. Bu durum muhaliflerin Abdülaziz Buteflika öldü mü sloganını kullanmasına neden oldu.

Ordunun Baskısı İstifayı Getirdi

Seçimlere yeniden katılma kararı almasından sonra tepkilerin çığ gibi büyümesi Buteflika’yı kararından vazgeçirdi. Seçimlere ertelediğini ve seçimlere katılmaktan vazgeçtiğini duyurmasına rağmen, çoğu halk hareketinde olduğu gibi tepkileri dindiremedi. Çünkü Abdülaziz Buteflika seçim tarihi olarak belirli bir takvim açıklamadı. Bu durumu art niyetli bir hamle olarak yorumlandı. Muhalefet liderlerinin ölü yakıştırması yapması ile birlikte prestiji sarsılan Buteflika’ya ordudan uyarı geldi. Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada Buteflika’nın görevi bırakması istendi. Halkından sonra Ordunun desteğini de kaybeden Buteflika istifa etti. 1999 yılında başlayan Cumhurbaşkanlığı görevi, 2 Nisan 2019 yılında resmen sona erdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir