Adaçayının Faydaları Nelerdir

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Adaçayının Faydaları Nelerdir

Adaçayı herkesin yakından aşina olduğu, önemi tartışılamaz bir bitkidir. Ülkemizde yetişiyor olması ise bizler için çok büyük bir nimettir. Adaçayı ballıbabagillerden olan ve özellikle Akdeniz bölgesinde konumlanmış ıtırlı bir bitki türüdür. Yaklaşık olarak 30 ile 75 cm aralığında bir uzunluğa sahip adaçayı çeşitleri; soğuk kış aylarında yaprağını dökmeyen, dirençli ve otsu bitkilerdir. Kimisi ise çalısı bir şekil alabilmektedir. Çiçekleri menekşeyi anımsatır ve genellikle Haziran-Temmuz aylarında açmaya başlarlar. 2. Yılına doğru tüylü olan gövdesi odunsu bir hal almaya başlar. Yakıcı bir kokuya sahip gri-yeşil yapraklara sahiptir ancak bazı türlerinde bu renk alacalı bir hal alabilir hatta kimi türler mor veya kırmızı renklerde olabilir. Çift dudaklı, derin bir hazneye sahip çiçekleri genel olarak mor-mavi renklerinde olurlarken, nadir olarak beyaz veya pembe renklerinde çiçekleri olan adaçayı çeşitleri de görülmektedir. Bitkinin ufak, yumurta şeklinde, koyu kahverengi tonlarında tohumları vardır ve kendi kendine yayılma özelliğine sahiptir. Bu bitki tercihe göre gövde çelikleri yoluyla da yetiştirilebilmektedir.

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Şeker hastalığına sahip bireylerin sinir sistemini yatıştırmaktadır ve sindirimi kolaylaştıran bir yapısı vardır. Hazımsızlık durumlarında bağırsağı yatıştırıp gaz söktürür. Gece terleme sorunu yaşayan bireylerin bu sorunları için kurtarıcı bir yöntemdir. Regli dönemlerindeki düzensizlikler ve çok şiddetli sancılar için en doğal ilaçtır. Östrojen hormonu eksikliğinde doktorların hastalarına verdikleri tavsiyelerden biri olduğu için menopoz dönemlerindeki sıkıntıları en aza indirger. Cilt üzerinde bulunan mantar ve yaralara sürüldüğünde onları yok eder ve ek olarak dişleri de beyazlatmaktadır.

Yan Etkileri Var Mıdır
Yan Etkileri Var Mıdır

Yan Etkileri Var Mıdır?

 Çok faydalı bir bitki olmasına rağmen tansiyon hastalarının günde 1 bardaktan fazla içmeleri sakıncalıdır. Hamile kadınlar ve karaciğer iltihabına sahip hastalarında kullanması tavsiye edilmez. Östrojen hormonu salgıladığı için kadınlarda cinsel gücü arttırırken erkeklerde azaltma eğilimi göstermektedir.

Adaçayını Nasıl Yapılır?

Yaklaşık olarak bir tatlı kaşığı kıyılmış adaçayı yaprağını bir su bardağı ölçüsünde kaynar suya ilave etmek ve üstünü kapatıp neredeyse 10 dakika demledikten sonra süzmek yeterli olacaktır. Taze bir bitki kullanılıyorsa 4-5 dakika demleme süresi yeterli olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir