Bir köpeğe sahip olmak sağlık açısından faydalı mıdır?

Bir köpeğe sahip olmak sağlık açısından faydalı mıdır?

Bir köpeğe sahip olmak sağlık açısından faydalı mıdır?

Yeni bir çalışma köpek aşıklarının kalp hastalığından ölme ihtimalinin% 23 daha az olabileceğini gösteriyor – ya da sadece sağlıklı insanlar köpekleri tercih ediyor olabilir

En iyi arkadaşlarımız İsveçli çalışmaya göre kalp hastalığı azaltabilir köpek sahipliğini söylüyor. 40 ila 80 yaşları arasındaki 3,4 milyon insandan oluşan bir çalışmada, bir köpeğe sahip olmanın, kalp hastalığındaki ölümde% 23 azalma ve çalışmanın 12 yılı boyunca herhangi bir sebeple ölüm riskinin% 20 daha düşük olmasıyla ilişkili olduğu bulundu. Önceki çalışmalar, köpeklerin hem kalp hastalığı riski hem de erken ölüm riskine bağlı olarak sosyal izolasyon ve depresyonu hafiflettiğini göstermiştir.

Köpek sahipleri strese daha iyi tepkiler gösterir (kan basıncı ve nabızları yükselmez), daha yüksek fiziksel aktivite seviyelerine ve kolesterol seviyelerinin biraz düşmesine neden olur. Amerikan Kalp Derneği yeterince bir köpek sahibi “muhtemelen edildi” kalp hastalığı riskinin azalması ile ilişkili olduğunu söyleyerek 2013 yılında bir bildiri yayınlayacak çalışmaların onlarca gözden gelişmesine sahne olmuştur. Köpek sahipliğini daha güçlü bir şekilde onaylama konusundaki isteksizlikleri, çoğu araştırmanın gözlemsel olarak adlandırılan şey olduğudur – araştırmacılar bir derneği not eder, ancak nedensellik kanıtlayamazlar. Bu, diğer faktörlerin köpek sahiplerinin neden akvaryum balığı sahiplerinden daha sağlıklı olduklarını açıklayabileceği anlamına gelir – örneğin, yalnızca ilk önce uygun olan insanlar günlük telsizlere ihtiyaç duyan evcil hayvan satın alırlar.

Bir epidemiyolog olan ve bu son çalışmanın baş yazarı olan Tove Fall, eğitimde, mevcut sağlıksızlıkta ve köpekleri olan ve olmayanlar arasında yaşam tarzları arasında herhangi bir farklılığa izin vermek için ellerinden geleni yaptığını söylüyor. Çalışma, köpek sahibi olmanın en büyük etkisinin yalnız yaşayan insanlar üzerinde olduğunu buldu. Fall, “Bir köpeğin, ölüm riskini azaltmak için diğer insanlarla birlikte yaşamanın yerine geçebileceği görünüyor” diyor. “Köpekler yürümenizi destekliyor, sosyal destek sağlıyor ve hayatı daha anlamlı hale getiriyor. Bir köpeğiniz varsa, diğer insanlarla daha çok etkileşime girersiniz. Hastalanırsan ve hastaneye gidersen ve bir köpeğin varsa, eve geri dönmeye çalışmak için büyük bir motivasyon var. ”

Tabii ki, bir köpek almak ve koltuğunuzdan yağlı yiyecekleri yerken izlemek, kalp hastalığı riskinizi azaltmayacaktır. Ve bir oyuncak köpek sevimli görünebilir, ancak herhangi bir etkisi olmaz. Fall’ın çalışması, sağlık açısından en fazla faydalanmanın, alıcılardan veya işaretçilerden geldiğini gösterdi. Alman kısa tüylü işaretçisi geçen yıl ölünceye kadar, en çok günlerinde 10 km koştu. Son zamanlarda yeni bir köpek yavrusu olan Fall, “İsveç’te, Avrupa’daki en düşük köpek sahibi olma oranlarından birine sahibiz” diyor. “Belki de bu, köpeklerin insanlar için önemli olduğunu kabul etmeyi artıracaktır.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir